menu:                            
Strona główna
Baza adresowa
Aktualności
Położenie i przyroda
Turystyka piesza
Turystyka rowerowa
Turystyka konna
Sporty zimowe
Sporty wodne
Sporty lotnicze
Wspinaczka
Kultura regionu
Informacje tematyczne
Komunikacja
Galeria Sądecczyzny
Ruch turystyczny Sądecczyzny
Internet, linki, punkty IT
Atrakcje turystyczne
Mapy
Info
Kontakt

Wyszukiwanie:
 
 Szukaj w:
 


 
   Artyści Sądeccy  
     
 

ZBIGNIEW ABRAM Urodzony w 1956 r. w Nowym Sączu. Z Zawodu technik obsługi ruchu turystycznego. Twórczością artystyczną w dziedzinie malarstwa i rzeźby zajmuje się od 19 roku życia. Wypowiada się w technice akwareli, gwaszu, pasteli i oleju. Swoje prace po raz pierwszy zaprezentował na wystawie zbiorowej w 1980 r. „Warszawa – Złota Warszawa”. Do TPSP w Nowym Saczu należy od 1987 r. Corocznie bierze udział w wystawach przeglądowych, poplenerowych zdobywając nagrody i wyróżnienia. Jest laureatem III Nagrody w V Ogólnopolskim konkursie Malarskim „Mój Pejzaż” zorganizowanym w Ciechanowie. Jego prace można zobaczyć w Galerii MGOK w Starym Sączu, Nowym Sączu oraz w restauracji „Wisła” w Krynicy”. Miał wystawy indywidualne w Zakopanem i Starym Sączu w 1988 r. jego prace znajdują się w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą: Kanadzie, Anglii, Włoszech. Od 2003 r. Prezes KTN w Nowym Sączu.

WOJCIECH ADAM Urodzony w 1957 r. w Zielonej Górze. Ukończył VII LO w Zielonej Górze. Studiował w Wyższej Szkole Biznesu w Nowym Sączu. Maluje od 10 lat – przede wszystkim w technice olejnej i pasteli. Maluje portrety, kwiaty, pejzaże, konie, architekturę wiejską i miejską oraz kopie. Do TPSP należy od 1994 r. Bierze udział w plenerach i wystawach poplenerowych Biecz, Jaworki, Krynica, Stara Lubownia, Grybów Trzykrotny laureat I miejsca wystaw konkursowych urządzanych przez TPSP. Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany. Ma na swoim koncie wystawę indywidualną „Sądeczanie w portretach” urządzoną w „Civitas Christiana” w 1999r. Prace jego znajdują się w wielu zbiorach prywatnych w kraju i za granicą: Niemcy, Australia. USA, Austria.

IWONA BIERNACKA Urodzona w 1970 r. w Nowym Sączy. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu – specjalizacja ceramika artystyczna. Po ukończeniu szkoły pracowała przy ręcznym zdobieniu ceramiki według własnych projektów. Później w firmie polsko – francuskiej malując na galanterii drewnianej m.in. miniatury, ikony, kopie. Prace te są w Stanach Zjednoczonych, Japonii i wielu krajach Europy. Ulubiona technika to piórko i tusz. Nie stroni od innych technik, lubi eksperymenty. Od 1999 r. należy do TPSP w Nowym Sączu, uczestniczy w plenerach, wystawach zbiorowych i konkursowych, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Jej prace można było oglądać na wystawach w Nowym Sączu, Krynicy, Bieczu, Regietowie, Grybowie, Stróżach. Pracuje społecznie w TPSP na rzecz środowiska artystycznego, a od 2002 r. pełni funkcję Skarbnika Zarządu.

AGATA BRONISZEWSKA urodzona w 1967 r. w Krynicy – Zdroju. Ukończyła kierunek wychowanie plastyczne na Krakowskiej Akademii Pedagogicznej. Pracuje z dziećmi, przekazując w teorii i praktyce tajniki sztuk plastycznych. W wolnych chwilach maluje. Do realizacji swoich artystycznych przemyśleń używa techniki olejnej, nie stroni od tempery. Tematem dominującym jej twórczości jest przyroda z całym bogactwem barw, cieni i refleksów świetlnych. W pracach pojawiają się elementy starej architektury i motywy religijne. Brała udział w wielu wystawach przeglądowych i tematycznych m.in. w wystawie „Łemkowskie Jeruzalem” 2001 – 2003 w Gorlicach, w wystawie towarzyszącej VII – Światowemu Kongresowi Rusinów 2003 w Presowie (Słowacja). Jej prace można oglądać w: Krynicy – Zdroju w Muzeum Nikifora, w Galerii MBWA, w Galerii „Pod kasztanem”; w Muszynie w Muzeum Regionalnym; w Nowym Sączu w zabytkowych piwnicach Biblioteki Publicznej. Obrazy znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

ANDRZEJ BURDA Urodzony w Słomnikach pod Krakowem. Z wykształcenia elektrotechnik. Od dziecka zafascynowany rzeźbą. Pierwszym narzędziem do pracy był scyzoryk. Pierwsze swoje prace wystawiał z grupą GART w Salach Wystaw Artystycznych w Myślenicach. Po przyjeździe do Nowego Sącza wstąpił do klubu Twórców Nieprofesjonalnych, a od 1994 r. należy do TPSP pełniąc kolejno funkcje: sekretarza (1997 – 2000), skarbnika (2000 – 2002) i wiceprezesa. Bierze udział w plenerach, wystawach poplenerowych, ciesząc się dużym uznaniem jury i publiczności. Jego prace można było podziwiać w Klubie Ziemi Sądeckiej, galerii na Baszcie Kowalskiej, Galerii TPSP „Mały Salonik” w Nowym Sączu, na Targach Sztuki Ludowej w Krynicy Zdroju, Szczawnicy, w „Civitas Christiana” w Nowym Sączu, w Galerii Jana Pawła II w Krakowie oraz Muzeum Etnograficznym w Warszawie.

ALICJA CZARNIK Urodzona w 1931 r. w Bobowej. Zdobyła wykształcenie średnie w zawodzie kreślarz. Pierwsze próby twórczości malarskiej zaczęła w 1974 r. w technice akwareli od tematu kapliczek przydrożnych w Maniowach, Krościenku, Podbrzeziu. Następnie w 1981 r. przebywając a Neseserze w Bułgarii zainspirowały ją stare budowle i monastyry, a po powrocie do kraju stara drewniana architektura, którą utrwalając w ten sposób stara się ocalić od zapomnienia. W 1982 r. przebywając w Iraku zachwyciły ją pejzaże pustyni, meczetów i ukwiecone kapliczki starego Bagdadu. W latach 1985 – 1986 w czasie pobytu w Syrii wykonała szereg prac starego Damaszku. W latach 1988 – 1995 należąc do TPSP w Nowym Sączu brała czynny udział w dorocznych wystawach organizowanych w Nowym Sączu i Szczwnicy.

ROBERT DEPTUŁA Urodzony w 1935 r. na Polesiu, gdzie jego ojciec był nauczycielem. W 1956 r. uzyskał dyplom Studium Nauczycielskiego, uprawniający do nauczania rysunku, malarstwa i zajęć technicznych. Pracował w Liceum Pedagogicznym, a po jego likwidacji prowadził prywatne „pracownie plastyczne dekoratorskie i szyldziarskie”. W latach 70 –tych przeniósł się do Noego Sącza i tu przez kilkanaście lat wykonywał polichromie w wielu kościołach, wg projektów własnych i powierzonych. Od kilku lat należy do TPSP w Nowym Sączu, bierze czynny udział w wystawach przeglądowych zdobywając nagrody i uznanie jury. Maluje pejzażyki, które odzwierciedlają jego zauroczenia i wrażenia, układa je w cykle. Pracuje w technice oleju, akwareli, pasteli itp.

WŁADYSŁAW FRĄCZEK urodził się w 1926 r. w Judaszowej pow. Nowy Sącz. Wykształcenie średnie pedagogiczne i wyższe rolniczo – ekonomiczne. Oprócz pracy zawodowej działał w organizacjach społecznych. Kilkakrotny delegat na krajowy Kongres. Malarstwem olejnym na płótnie zajął się po przejściu na emeryturę, namalował około 150 obrazów (przeważnie pejzaże i architekturę), które można było podziwiać na wystawach zbiorowych i indywidualnych. Na konkursach zdobywa nagrody i wyróżnienia oraz duże uznanie jury. Ma na swoim koncie kilka monografii i kronik oraz poezje i sztuki sceniczne (nagrodzone), które również reżyserował i wystawiał z prowadzonym przez siebie zespołem teatralnym. Mieszka w Limanowej, jest członkiem chóru męskiego.

MAŁGORZATA GAŁUŚ Urodzona 3 kwietnia 1953 r. Mieszka i pełni funkcję skarbnika w Oddziale Twórczym Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Muszynie. Pracą malarską i collage zajmuje się od 5 lat. Brała czynny udział w wystawach zbiorowych, takich jak w Muszynie, Nowym Sączu, Warszawie, Starej Lubowni (Słowacja). Ma na swoim koncie dwie wystawy indywidualne w Muszynie w 2002 i 2003 roku.

TOMASZ GAŁUŚ Urodził się w 1978. Malarstwem interesuje się od 1998 r. Do klubu Twórczego – Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych należy od 2003 r. Brał udział w wystawach zbiorowych w Muszynie w Bibliotece oraz z Warszawie – Dom Wspólnoty Polskiej i na Ursynowie. Od wielu lat pisze wiersze i opowiadania. Pasjonuje go również fotografia artystyczna.

ADAM GANCARSKI Urodzony w 1956 r. w Tarnowie. Od 1991 r. zajmuje się rzeźbą i płaskorzeźbą w drewnie. W pracach jego często pojawiają się motywy roślinne, sylwetki ludzkie, tematyka związana z kulturą i tradycją regionu. Jest członkiem Oddziału Twórczego TPSP w Muszynie. Prace jego oglądać można na wystawach zbiorowych w Nowym Sączu, Muszynie i Warszawie. Bierze również czynny udział w wystawach pokonkursowych w Nowym Sączu.

MILENA GRUCZELAK Urodzona w 1985 r. w Krynicy – Zdroju. Absolwentka Liceum Ogólnokształcącego w Muszynie. Wykonała serię grafik komputerowych do okładek „Harnika”. Maluje i rysuje wykorzystując w swoich pracach technikę mieszaną. Brała udział w wystawach zbiorowych w Muszynie, Zakopanem, Warszawie oraz w Starej Lubowni na Słowacji.

ZBIGNIEW GRUCZELAK Urodzony w 1962 r. w Krynicy – Zdroju. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Kenara z Zakopanem. Rzeźbić zaczął jeszcze w szkole podstawowej. Maluje od 1979 r. akwarelą i olejem. Od 1988 r. zajmuje się rzeźbą w brązie (portret). Ma na swoim koncie wystawę indywidualną – „Meble Rzeźbione” prezentowaną w Muzeum Regionalnym w Muszynie, oraz udział w „ I Triennale Mebla” w Poznaniu. Prace jego można było podziwiać na wystawach zbiorowych w Nowym Sączu, Muszynie, Warszawie i Starej Lubowni (Słowacja). Jeden z założycieli i pierwszy prezes Oddziału Twórczego TPSP w Muszynie. Obecnie zajmuje się sztuką użytkową. Bierze czynny udział w wystawach konkursowych.

WŁADYSŁAWA IWAŃSKA zwana malarką snów, urodzona w Nowym Sączu, tu zdobyła wykształcenie średnie ogólnokształcące. Uczyła się również gry na skrzypcach. Wieloletni pracownik Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Od najmłodszych lat lubi malować przy muzyce, takie chwile SA dla niej najprzyjemniejsze w życiu. Maluje swoje sny, ale wciąż jest pod wrażeniem wydarzeń, które towarzyszyły jej życiu, jak np. wielkie powodzie, które niszczyły kilkakrotnie dom rodzinny. Jest długoletnim członkiem TPSP w Nowym Sączu. W 2004 roku obchodziła 50 lecie pracy twórczej i z tej okazji została zorganizowana wystawa jej prac w Muzeum Okręgowym, gdzie podziwiać można ponad 200 obrazów. Mają je również w swoich zbiorach m. in. Muzea etnograficzne w Krakowie Warszawie, Toruniu. Pani Władysława ma na swoim koncie kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Jest w swej twórczości niepowtarzalna i absolutnie trudna do podrobienia. Ma w sobie niesamowite ilości pomysłów artystycznych i niespożytą pasję twórczą a w świecie sztuki, wyrobioną, trwałą pozycję. Uroda jej obrazów zachwyca koneserów sztuki, nie tylko w kraju, ale i za granicą.

ANNA JANIK  jest rodowitą Sądeczanką, od najmłodszych lat wychowywana w atmosferze umiłowania pięknej przyrody, ludzi i ziemi sądeckiej. Swoją twórczość rozpoczęła pod czułą opieką rodziców, a następnie pani Ireny Włodykowej. W 1968 r. ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu i rozpoczęła pracę w MDK w Nowym Sączu, jako instruktor – nauczyciel plastyki. Pracując podnosiła swoje kwalifikacje na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie, który ukończyła w 1984 r. jednocześnie pracowała twórczo malując martwą naturę, kwiaty, portrety, postacie (olej, pastel, akwarela) oraz rzeźbiąc w glinie i drewnie. W 2002 r. wstępuje do TPSP w Nowym Sączu i bierze czynny udział w plenerach, wystawach poplenerowych, konkursowych, ciesząc się dużym uznaniem jury, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Jej prace można było podziwiać na wystawach w nowym Sączu, Bieczu, Wiśniczu. Jej prace znajdują się również w zbiorach prywatnych we Włoszech.

ANNA JABŁOŃSKA urodzona w 1975 r. w Krynicy – Zdroju, Absolwentka Studium Managerów Turystyki. Malowanie jest od dawna jej pasją. Inspiracją do działań twórczych jest przyroda, stara architektura oraz pejzaż. Prace powstają w technice pastelowej i w ołówku. Rysunek piórkiem nie jest jej obcy. Brała udział w wielu wystawach przeglądowych, tematycznych i konkursowych. Obrazy można było oglądać: w Krynicy – Zdroju w Muzeum Nikifora, w galerii MBWA, w Pijalni „Mieczysław”; w Muszynie w Bibliotece Publicznej; w Nowym Sączu w Galerii MBWA, w piwnicach Biblioteki Publicznej, w Galerii „Civitas Christiana”; w Bieczu w Muzeum Regionalnym. Zaangażowana w pracę społeczną na rzecz Stowarzyszenia – od dziewięciu lat pełni funkcję sekretarza Zarządu oddziału TPSP w Krynicy – Zdroju.

HALINA KANTOR Urodzona w 1934 r. w Zakopanem od najmłodszych lat wykazywała zamiłowanie do robót ręcznych. Skończyła kilka różnych kursów z dziedziny haftu, tkactwa artystycznego, szydełkowania robótek ręcznych, organizowanych przez „praktyczną Panią” w PSS „Społem” w Nowym Sączu. Brała udział w wystawach dzieł artystycznych z okazji „Dnia Kobiet” w Zakładzie Pracy ZNTK i Świetlicy w Domu Robotniczym. Zawsze prace jej były nagradzane i wyróżniane. DO TPSP należy od 1997 r. Od tej pory regularnie wystawia swe prace na wystawach zbiorowych i konkursowych, zdobywając często nagrody i wyróżnienia.

HALINA KOCIOŁEK urodzona w 1937 r. w Nowym Sączu. Z wykształcenia nauczyciel (nauczanie początkowe i pedagogika przedszkolna). Malować zaczęła po przejściu na emeryturę. Próbuje różnych technik: olej, akryl;, pastel. Do TPSP w Nowym Sączu należy od 1997 r. Bierze czynny udział w plenerach, wystawach poplenerowych i konkursowych. Ma na swoim koncie wystawę indywidualną w galerii TPSP „Mały Salonik”. Wiele jej prac znajduje się w prywatnych zbiorach w kraju i za granicą: Francja, Meksyk, Anglia, Japonia.

ZOFIA KOŁODZIEJ Urodzona w 1923 r. w Nowym Sączu. Naukę w gimnazjum rozpoczęła w 1937 r., którą przerwał wybuch II wojny światowej. W czasie okupacji pracowała w drukarni Wolwendera w Nowym Sączu, a po wojnie w MPK. W 1988 r. zaczęła realizować swoje zamiłowania do malarstwa. Maluje techniką olejną na płótnie, inspiruje ją otaczająca przyroda, chętnie podejmuje takie tematy jak krajobrazy górskie, leśnie ścieżki, drzewa, kwiaty. Pragnie w swych obrazach utrwalić piękno ginącej przyrody. Od wielu lat należy do TPSP w Nowym Sączu. Bierze czynny udział w wystawach zbiorowych i konkursowych. Obrazy jej cieszą się dużym zainteresowaniem zwiedzających. Otrzymała wiele nagród z których najbardziej satysfakcjonuje ją podziękowanie Ojca Świętego Jana Pawła II za obraz „Kościółek w Bębnie”. Nadal realizuje się w swojej pasji.

JULIUSZ KOŁODZIEJCZYK urodzony w 1925 r. Z wykształcenia budowlaniec. Od 40 lat z dużą pasją rzeźbi w drewnie. Brał udział w 127 wystawach zbiorowych, indywidualnych i konkursowych zdobywając nagrody i wyróżnienia. Rzeźbi w gałęziach, klocach drewna i korzeniach. Autor wykorzystuje do kompozycji każdy sęk, każdą naturalną nierówność gałązki. Nie maluje swoich prac pozostawiając je w naturalnym kolorze drewna. Tworzy rzeźby sakralne i okolicznościowe. Prace artysty można oglądać na wystawach: w Krynic – Zdroju w Galerii MBWA, w Galerii „Pod Kasztanem”, w Pijalni „Mieczysław”, w Muzeum Nikifora; w Muszynie w Muzeum Regionalnym, w Bibliotece Publicznej, w Nowym Sączu w zabytkowych piwnicach Biblioteki Sądeckiej, w Galerii „Civitas Christiana” oraz w Starym Sączu w „Domu na Dołkach”. Jego rzeźby znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Założyciel i pierwszy prezes Oddziału TPSP w Krynicy – Zdroju. W 2003 r. został uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Odznaką – „Zasłużony Działacz Kultury”.

BARBARA KOŚCIÓŁEK Urodziła się w Nowym Sączu, gdzie po maturze zdobyła dyplom kreślarza. Od najmłodszych lat charakteryzowała ją pasja tworzenia. Uczęszczała do Koła Plastycznego prowadzonego przez Ewę Harsdorf. Czasy licealne Barbary były wypełnione intensywną pracą twórczą, nauką i sportem (kajakarstwo, saneczkarstwo, gra na skrzypcach). Po wyjściu za mąż zamieszkała w Rzeszowie, gdzie pracowała zawodowo w szkole i wyżywała się artystycznie projektując (i wykonując) wnętrza mieszkalne i odzież. Po powrocie w rodzinne strony od 2001 r. należy do TPSP, a od 2004 r. pełni funkcję sekretarza oraz prezes Klubu Twórczego w Nowym Sączu. Maluje akrylami lub pastelami. Głównym tematem jej twórczości są kwiaty. Bardzo chętnie bierze udział w plenerach, a następnie w wystawach poplenerowych i konkursowych. Ma na swoim koncie kilka wystaw indywidualnych na terenie całego kraju, cieszących się dużym zainteresowaniem zwiedzających.

ELŻBIETA KOWALSKA Urodzona w 1932 r. w Polnej pow. Gorlice. Jest absolwentką Szkoły Koronkarskiej w Bobowej. W 1964 r. ukończyła Studium Nauczycielskie kierunek Wychowanie Plastyczne, a w 1974 r. Wyższe Studia Zawodowe na kierunku Wychowanie Techniczne. Jej praca pedagogiczna i przygoda z haftem i koronką rozpoczęła się w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Bobowej. Przez 25 lat wykształciła wiele koronkarek i hafciarek, prowadząc wiele kursów na terenie Sącza. Przez całe dorosłe życie ta twórczość była dla niej pasją. Jej prace zdobyły uznanie w USA, Kanadzie, Włoszech, Francji, Norwegii. Od wielu lat należy do TPSP w Nowym Sączu biorąc czynny udział w wystawach przeglądowych i zbiorowych, zdobywając uznanie jury. Na swym koncie ma również wystawę indywidualną w galerii TPSP „Mały Salonik” cieszącą się zainteresowaniem, i uznaniem ze strony zwiedzających, na której zaprezentowała koronki klockowe, szydełkowe, teneryfowe oraz hafty: angielski, richelieu, kolorowy, płaski.

HELENA KUFTA Urodzona w 1958 r. W wieku 17 lat zainteresowała się haftem  i koronką szydełkową. Nieco później haftowała stroje ludowe dla zespołu „Lachy”:. Po dłuższej przerwie ponownie zaczęła haftować obrusy, serwety, obrazy. Pierwszy raz swoje prace zaprezentowała w 2001 r. Do TPSP w Nowym Sączu wstąpiła w 2002 r, jej wystawa indywidualna miała miejsce w galerii TPSP „Mały Salonik”. Brała udział w wystawach: „Sztuka sakralna twórców ludowych” w Nowym Sączu 2002 r. i kiermaszu podczas koncertu noworocznego Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Piątkowioki”, twórców ludowych w Prudniku, Podegrodziu, „AgroPromocja 2003”, Jesiennym Przeglądzie Twórczości Artystycznej Seniorów w Gminie Chełmiec w 2004 r. Jej prace można też było zobaczyć podczas I Święta Europejskiego Kwitnących Sadów w Łososinie Dolnej. Ostatnio zaczęła wykonywać koronki klockowe i malować na szkle.

GRAŻYNA KULIG Urodzona w Kole, z wykształcenia – kreślarz. Maluje od najmłodszych lat, najpierw pod okiem profesorów w Łodzi, później w „Pałacu pod Baranami” w Krakowie. Główną inspiracją do twórczości jest człowiek, dlatego większość jej praco to portrety. Wypowiada się w technice olejnej, akwareli i pasteli. Do TPSP w Nowym Sączu należy od 1964 r. udzielając się społecznie i uczestnicząc w plenerach oraz wystawach poplenerowych i konkursowych. Ma na swoim koncie kilka wystaw indywidualnych na terenie całego kraju. Jej obrazy znajdują się w muzeach i kościołach i prywatnych zbiorach w kraju i za granicą. Wiele razy nagradzana i wyróżniana, najbardziej ceni sobie „Medal 700 – lecia miasta Nowego Sącza” i odznaką „Zasłużony działacz kultury”, nadaną przez Ministra Kultury RP. Od 2002 r. pełni funkcję Prezesa Zarządu Głównego TPSP w Nowym Sączu, a obecnie członka jury niniejszej wystawy. Z tego powodu, prace swoje wystawia poza konkursem.

LESŁAW KUŹMA Urodzony 21 listopada 1950 r. w Nowym Sączu, gdzie zamieszkuje do chwili obecnej. Talent malarski zaczął przejawiać już w szkole podstawowej – rysował scenki z lektur w swoich zeszytach. W 1966 r. na wystawie zorganizowanej w MDK przez p. Irenę Włodykową z okazji 1000 – lecia państwa polskiego zdobył II miejsce. Prawdziwą przygodę z twórczością malarską rozpoczął jednak w latach 80 – tych. Brał udział wówczas w wielu plenerach i wystawach organizowanych przez MDK i KTN, do którego to klubu należał od 1981 r. Obecnie jest członkiem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu. W roku 1983 za swą twórczość otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Nowego Sącza . W tym okresie prace jego wystawiane były w KMPiK w Nowym Sączu, Katowicach, Rzeszowie, Częstochowie, Wałbrzychu, Jeleniej Górze. W roku 1987 ponownie otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta nowego Sącza. Do chwili obecnej bierze aktywny udział w życiu kulturalnym regionu uczestnicząc w imprezach plenerowych, jak i wystawiając swoje prace na wystawach. Bierze udział w akcjach charytatywnych chętnie ofiarowując swoje prace. Jest jednym z pierwszych posiadaczy dyplomu unijnego, za udział w wystawie twórców rzemiosła ludowego i artystycznego podczas „Europejskiego Święta Kwitnących Sadów” w Łososinie Dolnej. Ma na swym koncie wystawę indywidualną w Galerii TPSP „Mały Salonik” w Nowym Sączu.

JAN LEŚNIAK Absolwent technikum Budownictwa Regionalnego w Zakopanem. Pracownik Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu. Uprawia malarstwo olejne na płótnie oraz rzeźbę i płaskorzeźbę w drewnie. Inspiracją do pracy w malarstwie jest otaczająca go przyroda, świat zwierzęcy, oraz podpatrzone nietypowe zachowania człowieka we współczesnym świecie. Rzeźbi również świątki. Uczestniczy w przeglądach regionalnych, wystawach zbiorowych i konkursowych. W 2000 r. brał udział w wystawie zorganizowanej przez Komendę Główną z okazji odbudowy jej struktur. Jego prace znajdują się w prywatnych zbiorach w kraju i za granicą. Mieszka z rodziną w Przyszowej – Berdychowiu.

GRAŻYNA LESZCZYŃSKA Urodzona w 1938 r. w Hucie Dąbrowie. Ukończyła Studium Nauczycielskie w Opolu  z kierunkiem – rysunek i praca ręczna, oraz Instytut Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Pracując z dziećmi przez wiele lat hołdowała tak zwanemu „wychowaniu przez sztukę” – Młodzieżowy Dom Kultury w Nowym Sączu. Od wielu lat należy do TPSP w Nowym Sączu. Ma na swoim koncie pierwszą wystawę u pana Karola Rojny w Muzeum w Muszynie, indywidualną w galerii TPSP „Mały Salonik” pt. „Spojrzenia” oraz wystawy tematyczne, poplenerowe i konkursowe, na których zdobywała nagrody i wyróżnienia. Zaangażowana w pracę społeczną chętnie bierze udział w aukcjach charytatywnych ofiarowując swoje obrazy na szczytne cele. Wypowiada się w technice olejnej, akrylu i akwareli. Prace jej znajdują się w prywatnych zbiorach w kraju i za granicą. Pełni funkcję członka w Zarządzie TPSP.

ANNA LIBER Urodzona 1919 r. w Podegrodziu. Pochodzi z ubogiej wielodzietnej rodziny. Ukończyła szkołę podstawową. Obdarzona niezwykłym talentem i artystyczną wyobraźnią wypowiada swe uczucia i przeżycia w malarstwie i poezji. W swojej twórczości przedstawia otaczającą ją najbliższą okolicę, a więc wieś, pole, kościół oraz postacie ze świata Boskiego i ziemskiego. Maluje akwarelą i temperą. Jej obrazy zachwycają samorodnym niekształconym talentem, który można zaliczyć do iście ludowej twórczości. Urzekają dynamiczną, pozbawioną kompleksów prostotą komponowania wielofiguralnych scen, przeważnie biblijnych. Bezcieniowe traktowanie postaci, dobrze wyczuta kolorystyka oraz dekoracyjne traktowanie drugoplanowych detali, czynią obrazy tej artystki autentycznie niepowtarzalne. Dowodzi to, że pozostaje ona sobą, zachowując niemal dziecinną świeżość swej twórczości. Ma na swym koncie wystawę indywidualną w Bibliotece Publicznej w Nowym Sączu.

KRYSTYNA ŁOTEK urodzona w 1961 r. w Krynicy – Zdroju. Ukończyła Wyższą Szkołę Pedagogiczną w zakresie wychowania plastycznego i pracuje jako nauczyciel w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Muszynie. Od 2003 r. pełni funkcję prezesa Oddziału Twórczego TPSP. Uprawia malarstwo, rysunek, tkactwo artystyczne. Wykonuje również unikatowe pisanki, które można oglądać w Muzeum Jajka we Francji. Jest autorką projektu graficznego i rysunków do „Legend Ziemi Muszyńskiej”. Prace jej można podziwiać na wystawach zbiorowych i konkursowych na terenie całego kraju i za granicą. Ma na koncie również wystawę indywidualną w Nowym Sączu (Kawiarnia „Prowincjonalna”) i ekspozycję stałą w Le Musee de L’Oeuf we Francji.

MAŁGORZATA MACHNIKOWSKA- MACHNIK Urodzona w 1958 r. w Krynicy – Zdroju. Malowaniem i rysowaniem zajmowała się od zawsze. Duża wrażliwość, umiejętność patrzenia, a także niepowtarzalny klimat Krakowa spowodowały, że malowała i studiowała architekturę. Do pracy twórczej zachęca ją stare budownictwo, urokliwe krajobrazy i piękno przyrody. Fascynujące malarstwo impresjonistów – operowanie światłem i mistrzowsko oddany nastrój. Z powodzeniem bierze udział w wystawach przeglądowych i konkursowych zdobywając uznanie jury. Jej obrazy można było oglądać: w Krynicy – Zdroju w galerii MBWA, piwnicach biblioteki Publicznej; w Bieczu w Muzeum Regionalnym. Prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Czynni uczestniczy w pracach na rzecz Klubu Twórczego.

ZOFIA MIREK Urodzona w 1949 r. w Piątkowej pow. Nowy Sącz. Malarstwo pasjonowało ją od najmłodszych lat. Zdobyła wykształcenie zawodowe i pracowała w handlu (w tym przez 10 lat na kierowniczym stanowisku). Maluje obrazy sakralne, pejzaże i kwiaty, na szkle, płótnie lub pilśni, wykorzystując różne techniki – olej, akryl. Bierze czynny udział w życiu artystycznym, nie tylko regionu ale całego kraju, wystawiając swoje prace na kiermaszach, wystawach zbiorowych, tematycznych i konkursowych, na których zdobywa liczne nagrody, wyróżnienia i uznanie jury. Prace jej można było podziwiać w takich miejscowościach jak: Nowy Sącz, Bobowa, Chełmie, Muszyna, Stary Sącz, Krynica, Kraków, Żywiec, Bielsko – Biała, Myślenice, Lublin, Nowy Targ. Od 1999 r. należy do TPSP Nowy Sącz i od marca 2004 r. pełni funkcje Zastępcy Prezesa Zarządu Głównego. Ma na swoim koncie również wystawę indywidualną w Galerii TPSP „Mały Salonik”.

KRZYSZTOF MITRĘGA Urodzony w 1974 r. w Krynicy – Zdroju. Obrazy maluje od kilku lat. Do pracy twórczej inspiruje go otaczająca przyroda i piękno krajobrazu. Pracuje w technice olejnej, pasteli, nie stroni od piórka i ołówka. Z powodzeniem bierze udział w wystawach zbiorowych i konkursowych zyskując uznanie jury. Obrazy cieszą się zainteresowaniem publiczności i znajdują miejsce w prywatnych zbiorach. Jego prace można było oglądać w Krynicy – Zdroju w Galerii MBWA, w Galerii „Pod Kasztanem”, w Pijalni „Mieczysław”, w Muzeum Nikifora; w Muszynie w Muzeum Regionalnym, w Bibliotece Publicznej; w Nowym Sączu w zabytkowych piwnicach Biblioteki Sądeckiej, w Galerii „Civitas Christiana”; w Bieczu w Muzeum Regionalnym oraz w nowotarskim Domu Kultury. Od początku przynależności do Klubu Twórczego z dużym zaangażowaniem pracuje społecznie na rzecz środowiska artystycznego.

DARIUSZ MORAWSKI Urodzony w 1962 r. Pracownik administracji państwowej. Swoje prace wykonuje w technice collage’u. Inspiracją dla niego są twórcze przemyślenia Stażewskiego, Kandlińsky’ego, Okołowa, Vasarely’ego. Jego prace można było oglądać w Krynicy – Zdroju w Galerii MBWWA, w Galerii „Pod Kasztanem”, w Pijalni „Mieczysław”, w Muzeum Nikifora; w Muszynie w Muzeum Regionalnym, w Bibliotece Publicznej; w Nowym Sączu w Galerii „Civitas Christiana”. Jest autorem dwóch wystaw indywidualnych – „Penetracje” (1996) oraz „Język geometrii” (1999). Nie stroni od pracy społecznej na rzecz krynickiego Oddziału TPSP, pełniąc funkcję skarbnika Zarządu.

MARIAN MÓŁKA Urodzony w 1942 r w Zabełczu. Nie kończył szkół artystycznych, nie praktykował w pracowniach mistrzów, a niezwykłą przyrodę z rzeźbą rozpoczął w wieku lat 30. Pierwsze skromne próby podejmował w malarstwie. Dość jednak szybko zrezygnował z pędzla poświęcając się rzeźbie. Zaczynał od niewielkich formatów świątków, aniołów, piet, diabłów, kapliczek, szopek, krzyży i Madonn, trochę miejscowego folkloru i Żydów. Dalszym etapem jest świat ptaków i zabawek. Od kilku lat należy do TPSP w Nowym Sączu, bierze czynny udział w wystawach konkursowych wojewódzkich, międzywojewódzkich i o ogólnopolskim zasięgu. Swoje prace prezentował poza Nowym Sączem w Rzeszowie, Przemyślu, Krośnie, Tarnowie, Bielsku – Białej, Skawinie, Krakowie, Łodzi, Krzeszowie, Katowicach oraz Bukowinie tatrzańskiej podczas „Sabałowego Bajania”. Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany przez jury. Jego kolorowe rzeźby przyciągają i cieszą wzrok gdziekolwiek się pojawią. Otrzymał między innymi Nagrodę Urzędu wojewódzkiego w Nowym Sączu w 1987, w 1988 nagrodę Prezydenta Miasta Nowego Sącza.

KRZYSZTOF OPIELEWICZ Urodzony w 1973 r w Krynicy mieszka i pracuje w Muszynie. Od kilku lat jest członkiem Grupy twórczej TPSP Muszyna i maluje preferując różne techniki takie jak: pastel, akwarela, olej oraz technikę mieszaną (eksperymentuje). Najczęstszym tematem obrazów jest człowiek, jego psychika i anatomia. Wystawił swoje prace na wystawach zbiorowych a Nowym Sączu, Muszynie, Warszawie i Starej Lubowni (Słowacja)

MARIA PASIUT urodzona w 1975 r. w wielodzietnej rodzinie rolniczej w Nowym Sączu. Od urodzenia mieszka w Niskowej k/Nowego Sącza, tam też ukończyła szkołę podstawową. Od dzieciństwa była wdrażana do pracy na roli – jednak już wówczas bardziej interesowała się haftem. Pierwszy kontakt ze światem rękodzieła artystycznego nawiązała jako uczennica szkoły zawodowej o profilu: dziewiarstwo artystyczne. W trakcie nauki poznała również techniki hafciarskie, tkactwa gobelinowego oraz szydełkowania. Szkołę ukończyła w 1994 r. Od 2001 r. jest członkiem TPSP w Nowym Sączu biorąc aktywny udział w pracach organizacyjnych. Po raz pierwszy zaprezentowała swoje prace w 2002 r. na wystawie zorganizowanej w Willa „Marya” w Nowym Sączu. W tym samym roku prace jej zostały przesłane na ogólnopolską aukcję prac w Warszawie.

GRAŻYNA PETRYSZAK Urodzona w 1955r. w Krakowie. Obecnie mieszka i pracuje w krynicy – Zdroju, od ponad 25 lat jej pasja jest malarstwo. Inspiracją do pracy twórczej jest człowiek i otaczająca go rzeczywistość. Monochromatyczne obrazy powstają zwykle wokół jednej barwy. Zdarza się, że pozwala sobie na „kolorystyczne szaleństwa’, ale wtedy przemyślanie dobiera kolory. Pracuje w technice akrylowej, olejnej oraz pasteli. W technice collage’u przedstawia tematy kontrowersyjne i trudne, nie stroni od piórka. Brała udział w wielu wystawach przeglądowych, tematycznych i konkursowych wielokrotnie zdobywając uznanie jury. Na swoim koncie ma osiem wystaw indywidualnych. Od dziewięciu lat pełni funkcje prezesa Zarządu krynickiego Oddz. TPSP. Jest autorem wystaw i katalogów promujących sztukę krynickich artystów. W 2000 r. wyróżniona została przez ministra kultury i Dziedzictwa Narodowego Odznaką – „Zasłużony Działacz Kultury”. Jest laureatem Plebiscytu „gazety Krakowskiej” – „Człowiek Roku” 2002.

ZOFIA SKRZYPIEC Urodzona w 1930 r. w Nowym Sączu. Po skończeniu szkoły podjęła pracę w ZNTK, tam pop raz pierwszy spotkała się ze światem rękodzieła artystycznego. W latach 70 – tych rozpoczęła naukę haftu kolorowego i szydełkowania. Już pierwsze prace prezentowała na wystawach organizowanych przez zakład. Po przejściu na emeryturę w dalszym ciągu szlifowała swoje umiejętności na kursach makrami, tkania gobelinów i haftu richelieu, organizowanych przez „Praktyczną Panią”. W 1984 r. haftowała odzież dla zespołu pieśni i tańca „Lachy Sądeckie”. Do TPSP w Nowym Sączu należy od 1995 r. Kilkakrotnie brała udział w wystawach konkursowych, na których zdobywała nagrody i wyróżnienia, ciesząc się uznaniem jury i zainteresowaniem publiczności.

CZESŁAW SZCZYGIEŁ Urodzony w 1943 r. wykształcenie zawodowe. Pracował w Przemyśle Skórzanym „Warta” w Piwnicznej. Do TPSP w Nowym Sączu należy od 1977 r. Rzeźbi w drewnie, bierze czynny udział w plenerach, kiermaszach, wystawach konkursowych w kraju i za granicą – Niemcy. Jego prace można było podziwiać w okolicach Nowego Sącza: Paszynie, Biegonicach, Helenie, Starym Sączu, a także w samym Nowym Sączu, Starym Sączu, Krynicy, Skawinie, Tarnowie, Krakowie, Lesznie, Gdyni, Gdańsku i Szczecinie. W latach 80 – tych zaliczony został do grona artystów małopolskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu i od 1982 r. bierze udział w konkursach na drzeworyt i rzeźbę o tematyce muzycznej w Wojewódzkim Domu Kultury w Lesznie. Od 2000 r. bierze udział w konkursach organizowanych przez Stowarzyszenie Promocji Współczesnych Artystów Polskich Sztuk Wizualnych, o tematyce morskiej i rybackiej, oraz Szopki Milenijnej i Wigilijnej.

ZOFIA ŚWIDRAK Urodzona w 1933 r. w Białej Niżnej. Zawód dekoratora był dla niej wyzwaniem do ukazania swoich możliwości twórczych. Wykonała prawie 2000 niepowtarzających się dekoracji wystaw sklepowych, biorąc udział w konkursach: w Nowym Sączu, Rabce, Krynicy, Krakowie, Zakopanem, Żywcu, Nowym Targu, Lublinie. Zdobyła wiele nagród oraz uznanie jury i publiczności. W Zarządzie TPSP w Nowym Sączu pracowała aktywnie przez 4 kadencje (1982 – 1993) organizując w tym czasie 4 plenery i 33 wystawy zbiorowe. Maluje przeważnie w technice olejnej na płótnie. Bierze czynny udział w wystawach poplenerowych, konkursowych, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Ma na swoim koncie 5 wystaw indywidualnych i nagranie TV Kraków, oraz nagrodę w Ogólnokrajowym Konkursie Literackim.

JÓZEF TOKARZ Urodzony w 1950 r. w Jazowsku. Z wykształcenia jest samochodziarzem. Od młodych lat z dużą pasją rzeźbi w drewnie. W ten sposób stara się wyrazić swoje artystyczne przemyślenia. Inspiracją twórczą jest człowiek i architektura. Brał udział w ponad 200 wystawach zbiorowych, indywidualnych i konkursowych zdobywając nagrody i wyróżnienia. Prace jego można było podziwiać na wystawach w Jazowsku, Łącku, Nowym Sączu, Starym Sączu, Toruniu, Radomiu, Warszawie, Krakowie oraz wielu innych miejscach. Jego interesujące prace znajdują się w prywatnych zbiorach w kraju i za granicą. Od 1986 r. jest członkiem TPSP w Nowym Sączu pełniąc różne funkcje od przewodniczącego Klubu Twórczego w Jazowsku, członka Zarządu, a od 2002 r. przewodniczący Komisji Rewizyjnej Zarządu Głównego TPSP Nowy Sącz. Za pracę twórczą został uhonorowany: złotą odznaką – „Zasłużony dla Ziemi Łąckiej”, odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” i „Srebrnym Jabłkiem Sądeckim”.

BARBARA URLIK Urodzona w Krynicy, gdzie ukończyła szkołę średnią. Przez wiele lat pracowała w Sekcji Zatrudnienia i Szkolenia Pracowników. Jej pasją od zawsze było malarstwo. Swoje artystyczne wrażenia realizuje w technice olejnej na płótnie. Inspiracją do pracy twórczej jest człowiek, architektura, kwiaty i pejzaż. Do TPSP Nowy Sącz należy od 2001 r. Pełni funkcję członka Komisji Rewizyjnej. Bierze czynny udział w plenerach, a następnie w wystawach poplenerowych, tematycznych i konkursowych. Jej prace znajdują się w wielu prywatnych zbiorach w kraju i za granicą. Chętnie bierze udział w akcjach charytatywnych, ofiarując swoje prace na szczytne cele.

JACEK ZALEWSKI Urodził się w 1965 r w Bieżeniu – małym miasteczku na Mazowszu. Malarstwem zajmuje się amatorsko od 1984 r. wzorując się na impresjonizmie polskim i francuskim. Nie ukrywa, że urzeka go przyroda oraz architektura małych, góralskich wsi i miasteczek. Prace swoje wystawał w Nowym Sączu, Muszynie  i Krynicy – Zdroju. Kontakt: pogulec@wp.pl

HELENA ZIMOWSKA urodzona w 1949 r. w Starym Wiśniczu. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu (kierunek: ceramika). Do TPSP w Nowym Sączu należy od 2002 r. Maluje głównie portrety i pejzaże, korzystając przy tym z różnych technik. Jej prace to zestaw tematów wziętych z życia, rodzaj pamiętnika z zapisem przeżyć i wrażeń. Pejzaże poświęcone starowiśnickim polom i łąkom wydają się być nasycone długim trwaniem, tak jakby odbijał się w nich czas spędzony w tej konkretnej przestrzeni, z którą autorka jest związana całe życie. Okresowo wykonuje pisanki – tradycyjnymi technikami, lecz według własnych wzorów. Pisanki i obrazy prezentowała na wystawach indywidualnych: w Bibliotece Publicznej w Bochni, Galerii TPSP „Mały Salonik” i Bibliotece Publicznej w Nowym Sączu. Ma na swoim koncie również wystawy poplenerowe i konkursowe, na których zdobywa nagrody i wyróżnienia oraz wielkie uznanie jury i publiczności.

MARIA ZIOBRO Urodziła się w 1057 r. w Grybowie. Od najmłodszych lat charakteryzowała ją pasja tworzenia – głównie rysunek i malarstwo. Tematem prac są kwiaty, martwa natura i pejzaż. Pragnie utrwalić to, co w przyrodzie jest najpiękniejsze. Wypowiada się w technice olejnej. Do Klubu Twórczego TPSP w Nowym Sączu należy od 2003 r. Chętnie bierze udział w różnych imprezach i wystawach organizowanych przez Stowarzyszenie. Oprócz malarstwa interesuje się jeszcze psychologią i energoterapią, jak również muzyką i tańcem.

 
 
 

ˆ 2003-2005 Copyright - Sądecka Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. Wykonanie i obsługa: Internet Arts & M. Lizoń